Muzeum války 1866 v sobotu zahajuje turistickou sezónu

20. 3. 2019 Autor: Lukáš Vaníček

Tradiční salva s pušek a děla zahájí v sobotu 23. března od 14:00 turistikou sezónu v Muzeu války 1866. Pořadatelé připravili pestrý program spojený se křtem nově vydaných publikací. Během celého dne bude vstup do muzea zdarma.

Muzeum války 1866 v sobotu zahajuje turistickou sezónu

Muzeum války 1866 je nový název původního Muzea války roku 1866 na Chlumu. Nový název přitom lépe vyhovuje historickým skutečnostem a odstraňuje jazykovou nepřesnost v jeho názvu. Podrobněji si o tom můžete přečíst zde.

Pro návštěvníky bude v sobotu připravena přehlídka výstroje rakouských polních myslivců, dělostřelců a pěchoty a pruské gardové jednotky. Radek Balcárek během své přednášky uvede na pravou míru technologický mýtus pěchotních zbraní pruské a rakouské armády. Archeologové Univerzity Hradec Králové seznámí zájemce s novými poznatky, které vyplývají z výzkumů na ústupových trasách rakouské armády bezprostředně po bitvě 3. července 1866 a pro zájemce bude samozřejmě připravena komentovaná prohlídka muzea.

Zahájení sezony bude spojeno s křtem publikace Mlhy na Chlumu, které vydalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové koncem roku 2018 a katalogu výstavy Poklady soukromých sbírek a Muzea východních Čech, která proběhla v podzimních měsících loňského roku v domě U Špuláků na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Navštívit je možné i areál bojiště této evropsky významné bitvy u Hradce Králové s výjimečnou koncentrací pomníků i symbolických památníků. Po celý den bude také možné navštívit nedalekou vyhlídkovou věž a informační centrum v bývalém domku pro strážce válečných pomníků. Pro návštěvníky Muzea války 1866 je vstup na rozhlednu zdarma.

Fotogalerie